S batohem českem

Cestování s batohem po naší zemi – tedy po České republice – má spoustu výhod.
Je to svobodné, poměrně levné, dobrodružné a přitom bezpečné. Je to také skvělý způsob, jak poznat nádhernou přírodu, historii a objevit zapomenutá místa. Česká krajina je plná pamětních míst, božích muk, kapliček, zřícenin, jezer, skal, lesů a krásných vesniček. Tento způsob cestování vás může obohatit víc než luxusní dovolená – a přitom vás nestojí skoro nic.
Česko nabízí pestrou síť Klubem českých turistů značených turistických tras ( přes 43 000 km) dobře vybavenou infrastrukturu a bezpečné podmínky pro samostatné cestování.
Uvádím pár tipů na trasy s batohem po České republice:
1. Cyrilometodějská stezka www.cyril-methodius.eu - putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů
2. Stezka Českem www.stezkaceskem.cz - nejdelší značená trasa v ČR – od západu k východu (nebo sever-jih),
3. Via Czechia www.viaczechia.cz - dálkové turistické trasy, vede přes významné přírodní i historické body ČR
Samozřejmě, že si může člověk naplánovat trasu podle sebe.
Výhodou značených tras je, že:
- nemusíte plánovat "naslepo" – víte kudy jít, kolik km ujdete a kde se dá přespat
- díky tomu, že trasu někdo skutečně prošel, víte kolik času zabere každý úsek, kde může být problém (strmé stoupání, špatná voda, žádný signál) kde si dát pauzu nebo přenocovat
- trasy jsou rozděleny do etap, což umožňuje naplánovat si např. jen víkend (2 úseky), spojit více etap do delšího přechodu, začít kdekoli a napojit se bez ztráty kontextu
Pro naše putování jsme si vybrali Cyrilometodějskou stezku, protože nás zaujalo její přehledné rozdělení do etap.
Díky tomu jsme si mohli trasu snadno naplánovat podle našich možností – jak časových, tak fyzických. Každá etapa měla jasně daný začátek a konec, orientační délku, výškový profil i tipy na zajímavá místa a možnosti občerstvení nebo přespání.
Předminulý rok (2023) jsme měli na cestování jen 3 dny, proto jsme zvolili nejkratší VELKOMORAVSKOU trasu z Hodonína na Velehrad. Z časových důvodů jsme kousek trasy jeli autobusem, ale většinu jsme prošli pěšky. Trasa není náročná, cestou uvidíte spoustu lesních cest, potůčků, polí, vinic, vesniček a fotogenických míst. Určitě doporučujeme cestu projít, krásně si vyčistíte hlavu a uděláte něco pro své zdraví i postavu.






Minulý rok (2024) jsme si na putování vyhradili více času - celý týden. Vydali jsme se ARCIBISKUPSKOU trasou - ze Svatého Kopečku na Velehrad a musíme říct – byla to nádhera! Tahle část Cyrilometodějské stezky nás okouzlila nejen historickým přesahem, ale hlavně rozmanitou krajinou a klidem mimo hlavní turistické trasy.
Vyrazili jsme s batohem na zádech, dobrou náladou – a teplotou přes třicet stupňů. Vedro nás sice provázelo od prvních kroků až do cíle, ale ani to nám nedokázalo pokazit zážitek. Spíš naopak. Každý úsek měl své kouzlo, a právě to horko nás možná naučilo zpomalit a víc si všímat detailů kolem.
Vycházeli jsme brzo ráno, kdy bylo ještě snesitelně, a během dne jsme si dělali víc zastávek – ve stínu stromů, u studánek, na lavičkách ve vesnicích, občas i u kostelíku nebo v malém obchůdku na zmrzlinu. Každého kousku stínu jsme si začali vážit úplně jinak. A voda? Ta nám chutnala jako nikdy předtím (kofola taky).






Rozhodně doporučujeme vyrazit na putování Cyrilometodějskou stezkou!
Byla to jedna z našich nejhezčích zkušeností – skvělá příroda, zajímavá místa a hlavně ta radost z každého kroku. Ať už jdete ve vedru, dešti nebo pod modrou oblohou, vždycky je to dobrodružství, na které budete rádi vzpomínat.
Takže jestli chcete zažít putování, kde vás bolí nohy, ale srdce má radost, vezměte batoh a vyrazte s námi!
Letos jdeme zase ...